Breketai ir dantų tiesinimas

Netiesiai augantys dantys, netinkamas dantų sukandimas, išsivystę žandikaulio sutrikimai – tai pagrindinės problemos, dėl kurių kreipiamasi pas ortodontus, kurie dažniausiai siūlo breketus.
Breketai – nenuimami ant dantų tvirtinami nedideli prietaisai, dažniausiai gaminami iš kokybiškų metalų, tačiau pasitaiko ir keramikinių, safyrinių breketų.
Metaliniai breketai yra gaminami iš itin tvirtų ir kokybiškų metalo lydinių, tik itin retais atvejais skyla ar lūžta, lyginant su kitomis breketų rūšimis gerokai pigesni, tačiau vertinant estetinį vaizdą – atrodo neišvaizdžiai, kliūna už akių, nepuošia juos naudojančio žmogaus. Priklausomai nuo breketų gamintojo ir tipo, skiriasi jų fiksavimo mechanizmas, patogumas ir kitos savybės.
Keramikiniai breketai populiarėja dėl spalvos panašumo su dantimis. Tai mažina jų pastebėjimą, tačiau jų kaina didesnė, o patikimumas mažesnis, dažnesni skilimai ar lūžimai. Be to, gydymas keramikiniais breketais užtrunka šiek tiek ilgiau nei metaliniais.
Safyriniai breketai ypatingai mėgstami dėl to, jog yra nepastebimi. Jie yra skaidrūs, matoma natūrali dantų spalva, o breketai pastebimi tik atidžiai žiūrint į dantis. Deja, gydymas skaidriais safyriniais breketais yra ilgesnis.
Visų rūšių breketai visų pirma yra skirti dantų tiesinimui, netinkamam sąkandžiui taisyti, o taip pat tam tikroms žandikaulio problemoms spręsti. Breketai gali šiek tiek keisti dantų išdėstymą, padeda išvengti nebūtino dantų traukimo, operacijų ar bent jas palengvina. Breketai stumia (tempia) dantis į jiems numatytą vietą, padarant laisvos vietos kitiems dantims ar patraukiant tuos dantis, kuria auga vienas ant kito (dviem eilėmis).
Nors daugelis dantų tiesinimą supranta tik iš estetinės pusės, tačiau tai nėra vien tik būdas turėti gražius dantis. Visų pirma, kreivi dantys reiškia blogą sąkandį. Kuomet dantys sukandami netinkamai nėra gerai sukramtomas maistas ir dėl to kenčia virškinimo sistema, apkraunamas skrandis. Taip pat, dėl blogo dantų išsidėstymo atsiranda problemų su kalba, nepavyksta ištarti tam tikrų garsų ar jie tariami netinkamai. Tiesinant dantis su breketais pirmosiomis gydymo dienomis atsiranda nerišlumas, šveplavimas, tačiau jo išsigąsti nereikėtų, jis palaipsniui pranyksta.
Kitas tiesių dantų privalumas yra tas, jog atsiranda didesnis pasitikėjimas savimi. Nebijoma ir nevengiama šypsotis, ištiesinus dantis po truputį gerėja žmogaus psichologinis pasitenkinimas, jaučiamasi laisviau, lengviau bendrauti.
Dažniausiai breketus dantų tiesinimui naudoja vaikai, paaugliai. Taip yra todėl, kad tuo metu dantis išsitiesinti yra lengviausia. Dantys pilnai sudygsta maždaug 12-13 metų, tuomet jau specialistas gali matyti, ar yra kokių neatitikimų ir ar reikalingas gydymas, dantų tiesinimas. Laiku pastebėjus netinkamai augančius dantis galima apsieiti ir be breketų, naudoti nuimamus prietaisus, pavyzdžiui vadinamąsias dantų plokšteles. Jei šios priemonės nepadeda – tenka naudoti breketus.
Suaugusiems breketai taikomi rečiau, dažniau siūlomos operacijos, kadangi daugeliu atveju ištiesinti dantis breketais jau yra per sudėtinga. Tačiau jei yra galimybė naudoti breketus, daugelis suaugusiųjų mieliau renkasi skaidrius safyrinius breketus ar breketus, kurie yra tvirtinami iš vidinės dantų pusės, kad kuo mažiau būtų paliečiamas estetinis vaizdas.
Breketai yra labai pažangus ir puikus būdas dantų tiesinimui. Svarbu tik laiku pastebėti, jog dantys auga netinkamai, kad gydymas būtų kuo trumpesnis ir paprastesnis, padėti pastebėti problemas vaikų burnoje gali padėti gydytojas ortodontas, kurį aplankyti siūloma visiems sulaukusiems 12-13 metų amžiaus. Kuo anksčiau pradėsite gydyti dantis, tuo gydymas bus paprastesnis ir pigesnis.

Šaltinis: https://www.dantu-implantai.lt/