Dažnas susiduria su kraujuojančiomis dantenomis, tačiau ne visuomet į tai kreipia dėmesį, mano, jog tai nieko rimto. Iš tiesų, kuomet kraujuoja dantenos galima būti tikram, jog tai ne kas kito, bet dantenų uždegimas.
Oficialiai odontologai dantenų uždegimą vadina gingvitu, tačiau visuomenėje įprastesnis uždegimo pavadinimas. Susirgus gingvitu dantenos kraujuoja vos jas palietus ar kitaip sudirginus. Užtenka vos užkabinti jas dantų šepetėliu. Įprastais dantenos, kuomet jos sveikos, nekraujuoja net ir kiek stipriau jas palietus.
Pagrindine priežastimi, kodėl kraujuoja dantenos galima būtų įvardinti netinkamą higieną, prastą dantų valymąsi, nuo to atsiradusias apnašas bei akmenis.
Dantenų uždegimą būtina gydyti. Negalima laukti, tikėtis savaiminio išgijimo, kadangi vėliau dantenų uždegimas gali pereiti į sudėtingesnes ir rimtesnes ligas, pavyzdžiui periodontitas. Gydymui svarbu žinoti, kodėl kraujuoja dantenos, nors, kaip jau minėta, dažniausia to priežastis būtent netinkama higiena.
Neretu atveju pakanka profesionalios burnos higienos procedūros ir palaipsniui dantenų kraujavimas pasibaigia, nebelieka uždegimo. Kartais gana ir paprasčiausio apmokymo, kaip tinkamai valytis dantis, prižiūrėti visą burną, to gali išmokyti Jūsų odontologas. Tiesa, vien tik išklausyti ne gana, teks pamokymų ir laikytis.
Tuo atveju jei dantenų uždegimas perėjo į periodontitą, teks pirmiausiai pasirūpinti pastaruoju. Tik išgydžius periodontitą galima pradėti rūpintis ir dantenų uždegimo gydymu.
Be dantų ir burnos higienos nesilaikymo dantenų uždegimo priežastimi gali būti ir kiti veiksniai. Vienas iš jų – vitamino C trūkumas. Šį trūkumą puikiai padeda kompensuoti vaisiai, nesant galimybėms – vitamino C tabletės, papildai.
Taip pat, prie dantenų uždegimo prisidėti gali ir kraujo ligos, vartojamos medicininės priemonės, vaistai. Neretai nėščios moterys skundžiasi padažnėjusiu dantenų kraujavimu.
Gydyti kraujuojančias dantenas galima ir namuose, neturint specialių įgūdžių. Visų pirma, reiktų reguliariai ir taisyklingai valytis dantis, prižiūrėti savo burnos higieną. Taip pat, reiktų išsirinkti tinkamą, raminančią dantenas ir turinčia antibakterinių savybių dantų pastą. Tokią pastą reikėtų naudoti bent porą savaičių. Be dantų šepetėlio ir pastos taip pat vertėtų išmėginti skalavimo skysčius, kuriuos patartina naudoti kas kartą po valgio. Esant sunkesniam dantenų uždegimo atvejui ar norint greičiau pagyti vertėtų išbandyti dantenoms skirtus gelius, tepaliukus, kurie slopina uždegimus, naikina bakterijas.
Jei per savaitę dantenos nenustoja kraujuoti būtina apsilankyti pas odontologą. Jis turėtų nustatyti tikslią dantenų uždgimo priežastį, padėti išgyti ir išsirinkti gijimui tinkamas priemones: dantų pastą, tinkamą šepetėlį, tirpalus ar tepalus.
Pradėjus jausti dantenų skausmą ar išvydus pirmuosius dantenų kraujavimus patariama valgyti daugiau riešutų, saulėgrąžų ar moliūgų sėklų, kuriuose yra pakankamai fosforo naudingo dantims. Taip pat, jei numanote, kad gali trūkti vitamino C, nepraeikite pro greipfrutus, citrinas ar kitus vitamino C turinčius vaisius.
Kartais nutinka ir taip, kad vos tik išsigydžius dantenų uždegimą jos vėl ima kraujuoti. Jei dantenų kraujavimas tampa dažnu palydovu – gydytis savarankiškai nerekomenduojama. Būna taip, jog tarp dantų ir dantenų atsiranda tarpeliai, vadinami kišenėmis. Tuose tarpuose nuolat kaupiasi maisto likučiai, apnašos. Dėl tokių kišenių neretai tenka šalinti ar patys iškrenta dantys, kurie iš pažiūros atrodo sveiki. Siekiant, kad taip neįvyktų nereikėtų rizikuoti, o kreiptis į savo odontologijos specialistą, kuris žinodamas Jūsų kraujuojančių dantenų problemą gali padėti apsaugoti sveikus dantis.
Šaltinis: https://www.dantu.lt/