Danties karūnėle vadinama viršutinioji danties dalis, kurią galima matyti akimis, o esant problemoms, ant danties dedamas dirbtinis apdangalas, kurį odontologai vadina karūnėlėmis.
Dantų karūnėlės yra gaminamos taip, kad visų pirma atstotų natūralaus danties funkcijas, tokias kaip kramtymas, sąkandis. Taip pat, dantų karūnėlės gali suteikti puikią estetinę išvaizdą, tačiau šią iš esmės labiausiai lemia dantų techniko patirtis bei naudojamos medžiagos. Dantų karūnėlės gali būti gaminamos iš metalo keramikos arba cirkonio keramikos.
Metalo keramikos dantų karūnėlės yra gaminamos iš metalo lydinio, kuris apdengiamas porceliano sluoksniu, imituojant natūralų dantį.
Cirkonio keramika protezavimui labai populiari, ypač tai aktualu kuomet kalbama apie priekinių dantų protezavimą. Cirkonio keramika leidžia sukurti tokį efektą, jog tampa labai sunku atskirti natūralų dantį nuo danties karūnėlės. Nors estetinė išvaizda ir yra labai svarbi kalbant apie dantis, tačiau cirkonio keramikos dantų karūnėlės taip pat yra ir tvirtos, pakankamai stiprios ir atsparios nudilimui, yra ilgaamžės.
Nors metalo keramikos karūnėlės vis dar populiarios dėl nedidelės kainos, tačiau žmonės pradeda suvokti tiek estetinio vaizdo, tiek medžiagų kokybės svarbą ir labiau linksta prie cirkonio keramikos dantų karūnėlių, kurios yra pranašesnės faktiškai visais parametrais (išskyrus kaina).
Dėl kainų skirtumo, kuris skiria metalo keramiką nuo cirkonio keramikos maždaug du kartus, yra siūloma pigesnė alternatyva – priekinius dantis rekomenduojama tvarkyti naudojant cirkonio keramikos dantų karūnėles, o krūminius dantis atkurti metalo keramikos dantų karūnėlių pagalba.
Tai yra pigesnis variantas susitvarkyti visus dantis, tačiau rekomenduojamas tik tuo atveju, jei tikrai nėra galimybės visoje burnoje naudoti cirkonio keramikos dantų karūnėlių, kadangi bet kokiu atveju cirkonio keramika tarnaus ilgiau, bus atsparesnė pažeidimams.
Įprastai dantų karūnėlės yra naudojamos tuo atveju, kuomet danties šaknys yra nepažeistos, sveikos, tuo tarpu viršutinė danties dalis sugedusi, nuskilusi ar kaip kitaip pažeista. Visų pirma, prieš dedant dantų karūnėles yra gydomi esami dantų negalavimai, gydomos šaknys. Odontologas visais atvejais prieš atlikdamas dantų karūnėlių uždėjimo procedūrą turėtų patikrinti dantis ir įvertinti Jūsų situaciją.
Pradžioje yra paruošiamas dantis, apšlifuojamas, pritaikoma dantų karūnėlės spalva prie burnoje esančių gretimų dantų spalvos, nuimami spaudai ir užsakomas dantų karūnėlės gaminimas. Dantų karūnėlės gaminamos savaitę ar šiek tiek ilgiau, priklausomai nuo daugelio aspektų ir turimų užsakymų, kadangi tai yra gana kruopštus, atsakingas ir techniko patirties reikalaujantis darbas.
Kuomet dantų karūnėlės jau pagamintos, įvyksta dar vienas susitikimas su odontologu, kurio metu uždedamos dantų karūnėlės ant paruošto danties. Vėliau tereikia apsilankyti pas odontologą paskirtu laiku patikrinimui, ar dantų karūnėlės tinkamai laikosi, nekelia kitokių problemų.
Dantų karūnėlės padeda atgauti gerą estetinį vaizdą ir atstatyti tinkamas danties funkcijas, tuo pat metu išsaugant natūralias danties šaknis, nekeičiant jų brangiais dantų implantais. Todėl už sąlyginai nedidelę kainą galima atgauti nuskilusius ar kitaip sugadintus dantis, susigrąžinti šypseną, kurios nereikia slėpti. Svarbiausia, kad dantų karūnėlės gamyba būtų patikėta tikram specialistui, o karūneles uždėtų patyręs ir savo darbą bei pacientus gerbiantis odontologas.